BALIKESİR GÖNEN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail YILMAZ´ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail YILMAZ´ın 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Mesajı

Değerli yöneticiler, saygıdeğer öğretmenler, kıymetli veliler ve sevgili öğrenciler; 

Sözlerime, 15 Temmuz 2016 tarihinde devletimizi, demokrasimizi ve milli iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde göğsünü siper, canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnetle anar kederli ailelerine baş sağlığı diler, bu mücadelede yaralanan gazilerimize de Allahtan acil şifalar dileyerek başlamak istiyorum.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı ve tabii olarak öğrencilerimizi, milli, manevi ve insani değerlerimiz ile tarihsel ve kültürel hassasiyetlerimizi benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı ve Devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek, Bakanlığımızın en öncelikli görevleri arasındadır.

Bilindiği üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden askeri üniforma giymiş bir grup cuntacı terörist tarafından Türkiye Cumhuriyeti Devletini, demokrasimizi ve milli iradeyi hedef alan haince bir darbe girişiminde bulunulmuş olup başta Başkomutan olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Hükümetimizin, güvenlik kuvvetlerimiz ile halkımızın kahramanca mücadelesi sonucunda bu kanlı girişim engellenmiş, milletimizin direnişi ile demokrasimiz kazanmıştır. Türk milleti, bu demokrasi sınavından yüzünün akı ile geçmiştir. Tarihe şanlı bir direniş olarak geçen bu mücadelede göğsünü siper, canlarını feda eden şehitlerimizi anmak, hatırlamak ve hatırlanmalarını sağlamak milli ve insani sorumluluğumuzdur. Bu manada milletimizin kahramanlık öyküsünün bilinmesi, anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir. Milletimizin söz konusu vatan olduğunda gücünün, iradesinin ve kararlılığının çocuklarımıza ve gençlerimize öğretilmesi bir hakkın teslimi olacaktır.

Bu bağlamda; 2016-2017 eğitim-öğretim yılının ilk haftasında Bakanlığımıza bağlı tüm resmi ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumlarının bütün sınıf, şube ve kursiyer gruplarına 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma teması ile öğrencilerin seviyesi dikkate alınarak bilgilendirme ve etkinlikler yapılacaktır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin demokrasi, milli birlik ve beraberlik, vatan sevgisi, yurt savunması ile şehitlik konularında farkındalığının artırılması hepimizin ortak sorumluluğudur.

Aklı ve zekâsıyla diğer canlılardan ayrılan insanın tüm melekelerinin zenginleştiği geliştiği yer okuldur. İdaresiyle, öğretmeniyle görevimiz öğrencilerimizi memlekete, insanlığa yararlı bireyler olarak yetiştirmektir. Siz ailelerin ve bizlerin görevi çocuklara gücünün sınırlarını keşfetmesine yardımcı olmaktır.

Okul, çocuklarımızı sokağın kötülüklerinden korur. Çocuklar okulda sosyalleşirler, birbirlerinden etkilenir, davranış boyutunda değişiklikler meydana getirirler. Tüm bu gelişmeler ve süreçler kontrollü, planlı ve amaçlıdır. Her biri milli eğitimin, ülkenin hedeflerine doğru bir yürüyüştür. İşte bu kutsal hedeflere ancak eğitimle, okulla, insan kalitemizin yükseltilmesiyle ulaşılabilir. Okullar ilk yıllarında heterojen bir yapıdadırlar. Farklı kesimlerden gelen öğrencilerimizin birbirleriyle oynadığı, kaynaştığı ve bir ömür boyu dostlukların kurulduğu mekânlardır. İlginçtir ki, ilk yıllarda heterojen olan sınıflar son yıllarda homojen bir görünüm alırlar. İşte okullar ben anlayışından biz anlayışına geçildiği, birlik ve beraberliğin yoğrulduğu mekânlardır.

Sevgili öğrenciler; ilk emri "Oku" olan bir dinin mensupları olarak Gazi Mustafa Kemal’ in  hedef olarak gösterdiği "Çağdaş medeniyetlerin üstüne çıkma" hedefi artık daha yakındır. Hedefe varma gayreti ve heyecanıyla çok çalışmak bizim atalarımıza borcumuzdur. 

Değerli veliler, çocuklarımıza sevgi, sabır ve şefkatle yaklaşarak, 1. sınıfa koşarak gelmelerini sağlayan heyecanlarını, hep diri tutalım. Test, ödev ve yarış gibi kavramlarla daha ilk yıllarda heyecanlarını yok etmeyelim. Çocuklarımızı evde ve sokakta mutlaka takip ederken, onların ekran bağımlılığından kurtulmaları için önlemler alalım.

Bu duygu ve düşüncelerle 2016-2017 eğitim öğretim yılının tüm eğitim camiamıza, velilerimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni eder, başarılı bir eğitim öğretim yılı dilerim. 

 İsmail YILMAZ
İlçe Milli Eğitim Müdürü   

 

Kurtuluş Mah. Yılmaz Yücetürk Cad. No 1/B 10900 Gönen BALIKESİR - 0 266 762 39 97, 0 266 762 53 68

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.